Την Κυριακή 13 Μαΐου, από τις 10.00 πμ έως ότου λήξει η προσέλευση, θα πραγματοποιηθούν σε ολόκληρη τη χώρα οι εσωκομματικές διαδικασίες για την εκλογή μέσω καθολικής ψηφοφορίας των μελών, των νομαρχιακών οργάνων της Νέας Δημοκρατίας και συγκεκριμένα για Πρόεδρους ΝΟΔΕ, Προέδρους και μέλη των ΔΗΜΤΟ καθώς και για τα μέλη του συνεδρίου.

Μοναδικός υποψήφιος για πρόεδρος της ΝΟΔΕ Θεσπρωτίας είναι ο νυν πρόεδρος Άλκης Λάμπρου, μοναδικός υποψήφιος πρόεδρος στη ΔΗΜΤΟ Ηγουμενίτσας είναι ο «παλαίμαχος» νυν πρόεδρος Χρήστος Δήμου, ενώ στη ΔΗΜΤΟ Φιλιατών μοναδικός υποψήφιος είναι επίσης ο σημερινός πρόεδρος Χρήστος Νέτης. Διαφοροποίηση υπάρχει μόνο στη ΔΗΜΤΟ Σουλίου όπου υπάρχουν δύο υποψήφιοι, η νυν πρόεδρος δικηγόρος Βέρα Βέρμπη και ο Θεόδωρος Κώτσης. Αναλυτικά οι υποψηφιότητες έχουν ως ακολούθως:

Οι υποψήφιοι στη Θεσπρωτία

ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΝΟΔΕ:
1. Λάμπρου Άλκης

ΜΕΛΗ ΝΟΔΕ: (Εκλέγονται 9- 3 σταυροί)
1. Γκαμπρέλας Νικόλαος
2. Δακούκη Σταυρούλα
3. Κωνσταντίνου Θεοφάνης
4. Λιοπιάρη Έφη
5. Μπάζιου Νικολέττα
6. Μπολότσης Αντρέας
7. Ρέβης Κωνσταντίνος
8. Σουλάκης Αναστάσιος
9. Τζέλλου Χριστίνα
10. Φωτιάδης Απόστολος
11. Χανδρινός Ανέστης

ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΔΗΜΤΟ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ
1. Δήμου Χρήστος

ΜΕΛΗ ΔΗΜΤΟ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ (Εκλέγονται 9- 3 σταυροί)
1. Γκαμπρέλας Δημήτριος
2. Καρακίτσος Ηλίας
3. Κίτσιος Χρήστος
4. Μελισιάννη Παναγιώτα
5. Μπάρμπας Αντώνιος
6. Μπιστιόλη Αικατερίνη
7. Μπότος Σωκράτης
8. Μώκος Θεόδωρος
9. Νικολάου Θεόδωρος

ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΔΗΜΤΟ ΣΟΥΛΙΟΥ
1. Βέρμπη Βέρα
2. Κώτσης Θεόδωρος

ΜΕΛΗ ΔΗΜΤΟ ΣΟΥΛΙΟΥ (Εκλέγονται 9 – 3 σταυροί)
1. Γερμάνης Ελευθέριος
2. Γκόγκος Δημήτριος
3. Κάτσιος Στυλιανός
4. Μακαρονάς Αναστάσιος
5. Μάρκου Χρήστος
6. Μπόρος Αντρέας
7. Πέτσιος Χρήστος
8. Τζαβάρα Ελένη
9. Τζούνα Σταματία
10. Τσιώτα Αναστασία
11. Τσουγκάρης Μιχαήλ
12. Χρήστου Αλέξανδρος

ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΔΗΜΤΟ ΦΙΛΙΑΤΩΝ
1. Νέτης Χρήστος

ΜΕΛΗ ΔΗΜΤΟ ΦΙΛΙΑΤΩΝ (Εκλέγονται 9 -3 σταυροί)
1. Γκίκας Κωνσταντίνος
2. Γραβιώτη Ευαγγελία
3. Καίσαρη Παρασκευή
4. Κουλούρης Κωνσταντίνος
5. Μίγκου Ευθυμία
6. Ντίνας Δημήτριος
7. Μπόμπορης Λάμπρος
8. Παπαδόπουλος Ιωάννης
9. Φωτιάδη Βασιλική

ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΣΥΝΕΔΡΟΙ (Εκλέγονται 5 – 2 σταυροί)
1. Γκαμπρέλας Νικόλαος
2. Δήμου Χρήστος
3. Νικολοπούλου Ευτυχία (σύζυγος Θωμά Δήμα)
4. Πλακούτσης Λεωνίδας
5. Σουλάκης Αναστάσιος
6. Τζέλλου Χριστίνα